Historie
Tělocvičná jednota Sokol Žilina vznikla dne 10. listopadu 1912 a stala se součástí sokolského hnutí v rámci Budečské sokolské župy v Československé obci sokolské.
Sokol Žilina, stejně jako všechny ostatní sokolské jednoty té doby, se věnoval tělocvičné, vzdělávací a společenské činnosti, která měla posílit národní identitu.
Tělocvičná jednota Sokol Žilina vznikla dne 10. listopadu 1912 a stala se součástí sokolského hnutí v rámci Budečské sokolské župy v Československé obci sokolské.
Vzhledem k tomu, že neměl přístup k vlastním společenským prostorům, provozoval své aktivity, včetně tělocvičných cvičení, divadelních představení a kulturních akcí, v jediných dostupných větších místnostech, což byly hostince. Kvůli nevyhovujícím podmínkám se rozhodli postavit vlastní tělocvičnu. Dne 5. března 1922 zakoupila jednota pozemek "Na obecnici" od obce o rozloze 60 arů za 5 115 Kč, s dohodou, že cvičiště bude k dispozici i pro školní děti. Okamžitě začali s úpravami tohoto cvičiště. Po několika letech se rozhodli postavit také sokolovnu, i přes zákaz župního představenstva, a to na vlastní riziko jednoty
Při stavbě sokolovny se zapojili všichni členové Sokola a někteří místní občané, kteří poskytli svou práci zdarma. Rudolf Váňa například poskytl dřevo na krovy, lešení, okna a dveře ze svého pilového závodu. Kovářské práce byly zajištěny bratry Františkem a Václavem Vybulky, zednictví prováděl pan Váňa od rybníka a další dobrovolníci. Místní sedláci, včetně několika členů Sokola, přispěli se svými koňskými potahy
Stavební materiál byl zakoupen z půjček poskytnutých členy TJ ve výši 1 000 Kč, které ale kvůli válečným událostem a událostem po roce 1948 nebyly nikdy splaceny, a také z půjček od Kampeličky. Dluh byl postupně splácen z příjmů z různých aktivit, jako byly taneční večírky, divadelní představení a podobně. Místní ženy také zdarma pekly pečivo a další dobroty, které se prodávaly a výtěžek šel na úhradu dluhu. Sokolovna byla vybavena nářadím a zařízením.
V únoru 1933 začala výstavba sokolovny, a 18. června probíhala slavnostní akademie k oslavě nové tělocvičny. Dne 24. září byl v tělocvičně uspořádán "Tyršův večer" s bohatým kulturním programem.
27. října 1934 byla dokončena přístavba sokolovny (konkrétní rozsah není znám).
Dne 16. června 1935 proběhlo slavnostní otevření sokolovny a okrskové cvičení, které se zúčastnili zástupci Budečské sokolské župy, 23 sokolských jednot a veřejnost.
V roce 1972 proběhla přístavba části budovy do parku, a mnoho práce bylo opět provedeno dobrovolně. Po této přístavbě měly různé části budovy své střechy. Profesor Josef Dubský a pan Josef Husák sehráli klíčovou roli v úspěchu této akce.
Dne 27. srpna 1992 se konala ustavující schůze s cílem obnovit činnost tělocvičné jednoty.
Po roce 2000 se v důsledku špatného řízení výboru objevila hrozba ztráty majetku Sokola, což nakonec vedlo k převedení majetku TJ na místní obec po řadě obtíží.